הדברת מזיקים

הדברה כימית – מאמר

חומרי הדברה כימית

חומרי הדברה כימיים נפוצים בשימוש להדברת מזיקים מכל הסוגים. הדברה כימית עושה שימוש בחומרים רעילים הקיימים בכול מצבי הצבירה: גז, נוזל, מוצק וג'ל להשמדה ביעילות של המזיקים השונים. ישנם חומרים רעילים יותר ופחות וכן, מינונם משתנה בהתאם לגודל בעיית המזיקים וזן המזיק שבו נלחמים – מדביר מוסמך מפעיל את שיקול הדעת המקצועי ומחליט על סוג חומר ההדברה המתאים ועל המינון הנכון לצורך ההדברה.

הדברה כימית
הדברה כימית באגרוטל הדברות

חומרי ההדברה הכימיים שנעשה בהם שימוש בימנו שונים מחומרי ההדברה בעבר. בעבר המודעות לנושא הסביבתי הייתה פחותה ולכן פעמים רבות הסביבה הטבעית הייתה נפגעת כתוצאה מהדברה, אוכלוסיות שלמות של חרקים לא מזיקים היו מושמדות והאיזון האקולוגי היה נפגם. יתר על כן, המזיקים השונים פיתחו לאורך השנים עמידות לרעלנים הכלולים בהרכב של חומרי ההדברה, כך שנוצר הצורך לפתח חומרי הדברה כימיים נוספים להגברת יעילות ההדברה.

הדברה כימית לעומת הדברה ירוקה

היום לצד ההדברה הכימית צוברות פופולאריות שיטות הדברה ירוקה הנחשבות לידידותיות יותר לסביבה, אינן מפרות את המאזן האקולוגי ולא טומנות בחובן סכנה בריאותית לאדם וליצורים חיים אחרים המצויים בסביבתנו שאין בכוונה לפגוע בהם.

למרות הופעתן של שיטות ההדברה הירוקות, עדיין לא ירד קרנה של ההדברה הכימית. היישום של שיטות ההדברה הכימיות פשוט וזול ויעילותו גבוהה. חומרי הדברה כימיים מודרניים מותאמים יותר להדברת זן ספציפי של מזיק, כך שניתן להימנע מפגיעה סביבתית ונזק ליצורים חיים נוספים השוכנים באזור. המודעות לנזק הסביבתי שעשוי להיגרם הובילה לפיתוחם של חומרי הדברה המתפרקים במהירות ולכן אינם כרוכים בפגיעה אקולוגית בעלת השלכות ארוכות טווח. הדברה כימית מוכיחה את עצמה כעמידה יותר לטווח הארוך ובמקרים בהם מקפידים על חישוב המינון המדויק והתאמה לזן המזיק, ניתן לומר כי היא עדיפה.

הדברה כימית
הדברה כימית

איפה עושים הדברה כימית?

בימנו מבצעים הדברה כימית בעיקר בבתים וגינות פרטיות, בבתי עסק ומפעלים, בעוד שהדברה כימית כמעט ולא מיושמת עוד בחקלאות. הדברה כימית וריסוס ממוקד בבתים פרטיים נעשים היום על ידי מדבירים מוסמכים במקצועיות רבה תוך שמירה על ככלי הבטיחות. במהלך ההדברה מפנים בני הבית וחיות המחמד את האזור, וחוזרים לביתם רק באישורו של המדביר לקבלת תדרוך מדויק לגבי התנהלות נכונה ובטיחותית בתקופה שאחרי ההדברה.

אגרוטל הדברות כבר 30 שנה מובילים את תחום ההדברה בארץ ומכירים את חומרי ההדברה הכימיים השונים על סוגיהם. המדבירים שלנו בעלי רישיון והסמכות מטעם המשרד להגנת הסביבה ופועלים מתוך מודעות לחשיבות שבשמירה על איכות הסביבה ובהקפדה על כללי הבטיחות. באגרוטל מיישמים גם את שיטות ההדברה הירוקה, לכן אם תעדיפו את ההדברה הירוקה על פני ההדברה הכימית נוכל לבצע עבורכם ביעילות את ההדברה בכול שיטה שתבחרו.

Share Button
הבלוג של אגרוטל הדברה