חברת הדברה מקצועית

הדברה ביולוגית

מהי הדברה ביולוגית?

הדברה ביולוגית נמנית תחת קטגורית הדברה אורגנית או בשמה הנוסף – הדברה טבעית. בדומה ליתר שיטות ההדברה האורגנית גם הדברה ביולוגית נמנעת משימוש בחומרים כימיים לצורכי הדברת מזיקים ובמקום זאת עושה שימוש בטכניקות הדברה טבעיות.

כיצד היא פועלת? הדברה ביולוגית נסמכת על עקרון התערבות במערכת אקולוגית במטרה לגרום להכחדתו הטבעית של זן מזיק מסוים על ידי שימוש בייצור חי אחר. דוגמא אחת של הדברה ביולוגית היא שילוב של תנשמות באזור נגוע בעכברים וחולדות במטרה לגרום להכחדה או הפחתה במספר המכרסמים באזור באמצעות טריפתם על ידי התנשמות. דוגמא נוספת היא שימוש בחיידקים ונגיפים המשפיעים על סביבתו של המזיק באופן שהופך את הסביבה לבלתי אפשרית להמשך קיומו.

הדברה ביולוגית

יתרונות של הדברה ביולוגית

הדברה ביולוגית נפוצה מאוד בעיקר בענף החקלאות בו קיים רצון רב להימנע משימוש בחומרים כימיים וריסוס. זאת מאחר ושימוש בחומרים כימיים בחקלאות עשוי להיות מסוכן מבחינה בריאותית סביבתית (צריכת היבולים החקלאיים או צריכת חלב ובשר של בקר וצאן שניזונו מהיבולים). הדברה ביולוגית אינה מרעילה את הסביבה ובכך טמון יתרונה המרכזי.

יתרון נוסף של הדברה ביולוגית ביעילותה לטווח ארוך – זן מזיקים שהוכחד או שהפופולציה שלו הופחתה לא יהווה מטרד לאורך זמן (עד שהמזיק יתרבה מחדש אם בכלל).

הדברה ביולוגית נוחה מאוד מאחר וניתן להפעילה על זן מזיקים ספציפי מבלי לפגוע בשאר היצורים החיים שמצויים בסביבת ההדברה. כך, באופן סלקטיבי ניתן להיפתר ממזיק מסוים מבלי להזיק לאורגניזמים אחרים.

הדברה ביולוגית

חסרון של הדברה ביולוגית

החיסרון הגדול היחיד של הדברה ביולוגית נובע מסכנת התערבות לא טבעית במערכת האקולוגית. שילוב של זן ביולוגי טורף בתוך מאזן אקולוגי קיים עשוי להיות הרה אסון, שהרי לא תמיד אפשר לצפות את ההשלכות העתידיות שלו. כך, למשל, מסוגל הזן הטורף לדחוק את האורגניזמים החיים הנוספים, להתחרות עמם על המזון ומקום המחייה ובכך להוות איום על מאזן האקולוגי באזור.

לאור הסכנה שטמונה בהדברה ביולוגית, חשוב שכל פעולת התערבות במאזן האקולוגי הטבעי תיעשה לאחר בחינה מדוקדקת וניתוח של המערכת הביולוגית באזור. מדבירים ביולוגיים מקצועיים ניחנים בכושר ניתוח ברמה גבוהה – הם מכירים את תחום החקלאות על בוריו ויכולים לחזות את ההשלכות הצפויות של יישום סוג הדברה זה בשטחי חקלאות שונים. כאשר עושים הדברה עם מדביר מקצועי הסיכוי להשלכות שליליות קטן באורח משמעותי והסבירות להנבת התוצאה הרצויה (הכחדה או הפחתה בזן המזיק הקיים באזור) הולכת וגוברת.

הדברה ביולוגית עם ארגוטל הדברות

אגרוטל הדברות היא חברת הדברה מקצועית שמבצעת הדברה ביולוגית לשטחי חקלאות. למדבירי אגרוטל ידע נרחב בחקלאות והיכרות מעמיקה עם מערכות אקולוגיות שונות.

להזמנת שירותי הדברה חייגו: 1-800-666-600

Share Button
הבלוג של אגרוטל הדברה